Vanemate või vanavanemate elus on kätte jõudmas oluline verstapost – kuldpulm, juubel või muu tähtpäev – ja te tahaks neid millegi toredaga meeles pidada?

Kommikarbi ja lilledega võib ju minna kätt suruma, aga see tundub kuidagi mannetu ja ebaisiklik. Sooviks kallist lähedast üllatada ja tuua tema ellu grammike mugavust ja rõõmu.

Kuigi ainult asjad ei tee kedagi õnnelikuks ja kuigi seeniorid on teinekord liialt tagasihoidlikud, tunnevad nad tegelikult kingituste üle suurt rõõmu. Eriti siis, kui neile on välja valitud midagi sellist, mille peale nad ise poleks osanud tulla. 

1. Koduelektroonika

Tehnika on kahtlemata selline valdkond, kust leiab eakatele alati midagi vajalikku.

Olgu selleks siis külmikud, elektriline hambahari, robotniiduk, murukäärid, kohvimasin, pesukuivati või näiteks käsitolmuimeja.

Vanemad inimesed ei ole innovaatilisemate tehnikaimedega enamasti kursis ega oska seetõttu arvata, et leidub palju lihtsalt käsitsetavaid masinaid, mis nende elukvaliteeti oluliselt parandaks.

Võibolla nad ei tule selle pealegi, et võiks filtrikohvi asemel juua värskelt jahvatatud oakohvi? Või et suure osa aias rassimisele kuluvast ajast saaks säästa lastelastele, kui jätta niitmistöö robotniidukile.

Kirgliku korilase kodus võiks olla sahvri asemel hoopis sügavkülmkirst, kus säilitada suve jooksul aiast ja metsast kogutud saaki.

2. Arvuti – aken maailma

Et täna ei leia enam naljalt peret, kus lastest või lastelasteks poleks keegi mööda ilma laiali, on arvuti omamine sama elementaarne kui suitsuandur. Kuidas muidu sugulastega sidet pidada, kui mitte Skype’i teel. Nii säästab raha ja saab ka lähedast näost näkku näha.

Kas osta vanaemale laua- või sülearvuti?  

Sülearvutid on head kaasavõtmiseks ja need on kompaktsed, lauaarvutil on jällegi suur ekraan, mis eakatele meeldib.

3. Nutikad tervise jälgijad 

Tervis on kõrges eas inimeste puhul asi, millel nad peavad iga päev silma peal hoidma. Oma tervise eest hoolitsemine tähendab sageli kindlat režiimi ravimite tarvitamisel.

On olemas spetsiaalsed pillidosaatorid, mis annavad LED-tulede ja heli abil märku, kui on õige aeg ravimit võtta. Dosaator ütleb ette ka manustatava ravimi koguse ja mitte ainult – võrku ühendades saab lähedase inimese rohtude õigeaegsel õiges koguses võtmisel hoida pilku peal ka läbi nutiseadme. 

Südamehaigetele on kindlasti suureks abiks Bluetoothiga ühendusega digitaalne vererõhumõõtja või siis nutikas EKG monitor. Proaktiivne monitor jälgib südametööd- ja rütmi ning annab aegsasti märku südametegevuse muutumisest.

Diabeetikust pereliikmele tasub osta nutika glükomeetri, mis mõõdab, salvestab ja jälgib vere glükoosisisaldust. Seade takseerib ka suhkruhaige süsivesikute tarbimist, insuliiniravimite võtmist ja füüsilist aktiivsust. 

4. Liikumist soodustavad vahendid

Soliidses eas inimesed ei tohi unustada liikumist. Jah, see muutub aina raskemaks, aga mida vähem kõndida, sest vastumeelsem see tundub.

Et vanaisal oleks motivatsiooni jalutamiseks, kinkige talle kõnnikepid.

Kui vanaisa pelgab, et teeb endale hasarti sattudes liiga, siis varustage ta nutikellaga. See jälgib pulssi ja südametööd ning vanaisal on hea oma tempot kontrolli all hoida. Lisaks näitavad nutikellad ka aega, mistõttu ei ole tavalist käekella enam vajagi.

Kui kinkida veel lisaks juhtmevabad kõrvaklapid nii et vanaisa saab kõnniringile minnes kuulata ära kõik lemmikraadiosaated, hakkab ta lausa mitu korda päevas trenni tegema. Tutvustage talle taskuhäälingut ja õpetage talle, et mnemoturniiri kuulamiseks ei pea ta kindlal ajal raadio kõrval istuma, vaid saadet saab ta kuulata siis, kui ise tahab. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here